X
تبليغات

تصویر ثابت

شناخت با سنگ فیروزه
loading...
YourAds Here YourAds Here

مقالات جواهرسازی

بازدید : 6
دوشنبه 9 تير 1399 زمان : 12:53


شناخت با سنگ فیروزه
همشهری آنلاین: فیروزه یا این که ترکوئیز به معنای سنگ ترکی میباشد. علت این نامگذاری آن میباشد که فیروزه کشور‌ایران از روش ترکیه به اروپا صادر می‌شده‌است.

فیروزه یک کدام از سنگهای قیمتی میباشد که از پیمان باستان در کشور ایران شناخته گردیده، از کتیبه بنیاد کاخ داریوش وسیع در شوش مشخص و معلوم می‌شود که در آن مورخ فیروزه (احسائین) نامیده می شد و از خوارزم برای زینت‌آلات کاخ آورده گردیده بود.

فیروزه سنگ آرزوهای تمام پادشاهان ممالک از عصر کورش و داریوش کبیر میباشد که تحت عنوان کادو از طرف آنان به تمام سلاطین داده میشد.

در مملکت ایتالیا از فیروزه آبی رنگ و صاف که به گوهر آبی‌رنگ دارای شهرت میباشد، تحت عنوان لوکس‌ترین جواهرات استعمال می شود.

علت رنگ آبی رنگ و سبز در خریدانگشتر فیروزه
فیروزه یک فسفات آلومینیوم با مشقت حدود 6 میباشد. با این اکنون به صورت قابل مراعات‌ای از کوارتز قابل انعطاف‌خیس میباشد. این کانی به صورت طبیعی در طیف وسیعی از رنگ‌ها٬ از آبی رنگ آسمانی پر‌نور تا سبز خاکستری یافت میگردد. فیروزه با رنگ آبی رنگ خوشرنگ، شایسته ترین کیفیت را دارا هست و بسیار کم یاب میباشد و در حالی‌ که رنگ سبز یا این که آبی‌رنگ کمرنگ که از قیمت مقداری شامل است، فراوانی بیش‌تری داراست.

خصوصیات فیروزه مرغوب
فیروزه مرغوب ‌دارنده رنگ آبی‌رنگ سیر، جلای چینیو، مشقت بالا است.

ارتقا رنگ سبز٬ پریدگی رنگ و وجود ناخالصی عواملی میباشند که سبب کاهش کیفیت فیروزه میشوند.

چگونگی به وجودآمدن فیروزه:
فیروزه طولانی تر زمان ها در رسوبات مس در فضا‌های بایر و نسبتا خشک یافت شده‌است.

فیروزه در مکان‌هایی بوجود میاید که معیار مس جانور در ناحیه بالا باشد. فیروزه بر اثر تاثیر محلول‌های سطحی مس‌دار بر روی سنگ‌های بی نیاز از Al2O3 و بی نیاز از فسفر و گهگاه نیز بر اثر تاثیر محلول‌های سطحی مس‌دار٬ بر روی فسیل‌های استخوانی جانوران به وجود میاید.

آشنایی و بها فیروزه

گونه های گوناگون فیروزه دربرگیرنده دانه‌ای ریز، فیروزه ریز، کمپاکت، متخلخل، کلیرای، خوشه‌ای، دندریتی و گهگاه پوششی میباشد. فیروزه به ظاهرً به طور نامتبلور و به طور رگه و دانه‌های متفرق در باطن سنگ مامان یافت می شود و غالباً به طور نهان بلور میباشد. معیار بلوره‌های فیروزه در طبیعت بسیار معدود میباشد و به علت جلاپذیری و رنگ دیدنی آیتم دقت بوده میباشد.

فیروزه به رنگ‌های آبی رنگ آسمانی، آبی‌رنگ مایل به سبز، سبز مایل به زرد رنگ، خاکستری مایل به سبز، آبی‌رنگ نیلی و آبی‌رنگ مایل به سپید موجود هست. رنگ آبی‌رنگ آسمانی دسته مرغوب آن میباشد و سبز مایل به رنگ زرد جور نامرغوب.

در حالتی که که واحد سنجش مس جانور در کانی زیاد باشد به رنگ آبی‌رنگ در حالتی‌که که آهن زیاد داشته باشد به رنگ سبز و در چهره وجود آلومینیم زیاد به رنگ سپید چشم می شود که به ترتیب قیمت آن کاهش می یابد یعنی رنگ آبی رنگ ارزشمند‌ترین گونه فیروزه میباشد.

رنگ فیروزه ممکن میباشد به‌تدریج به رنگ سبز تغییر و تحول نماید. علت این فرمان قرار تصاحب کردن کانی به مقطع زیاد در فروغ شدید و یا این که حرارت میباشد که سبب ساز رنگ پریدگی و در فیض نادر قیمت شدن کانی می‌گردد. رنگ آبی رنگ فیروزه نتایج از cu2t آبدار میباشد در صورتیکه که آب از دست برود رنگ آن سپید می شود مانند کات کبود که در اثر حرارت آب تبلور خویش را از دست داده و زیرا یون دیگری در دور و بر نیست، به رنگ سپید در میاید.

فیروزه دو رنگ را ابرش می‌نامند. برخی اشکال فیروزه را سست و سپید فام را در روغن می‌گذاشتند و رنگش موقتیً برجسته‌خیس البته بعداز چندی رنگ آن زایل میشد. چنانچه چربی به فیروزه مالیده شود سبز می گردد.

رنگ خاکه فیروزه سپید و گهگاه سبز پر‌نور میباشد. فیروزه تصنعی را از نقاشی کردن سنگ "مها" به‌دست می‌آورند که با اسم خضرا نامیده می شد. این فیروزه در چهره شکستن از فیروزه اصل تشخیص داده میشد زیرا سطح شکستگی آن سپید بود.

فیروزه سنگ رسوبی فسفاته میباشد. این کانی در اثر هوازدگی سنگ صاحب خانه رنگ خویش را از دست میدهد، لذا برای تنظیم مثال مرغوب این کانی بایستی از سنگ‌هایی که ذیل تاثیر هوازدگی قرار نگرفته‌اند، به کار گرفت.

در اثر تست با فوتک فیروزه ترک برداشته و رنگ قهوه‌ای پوسته پوسته پیدا می نماید و رنگ شعله هم سبز مات میگردد.

صرفا کانی که شباهت متعددی به فیروزه داراست (کریزوکلا) میباشد اما به علت اختلاف رنج می‌قدرت آنها‌را از هم تشخیص بخشید. در اثر تست با فوتک فیروزه پوسته پوسته قهوه‌ای می شود البته کریزوکلا تغییر تحول نمی‌نماید.

جواهرفروشان برای تشخیص فیروزه از فوتک استعمال می کنند به این رخ که سطح پشتی فیروزه را پایین تاثیر شعله قرار می دهند، آنگاه با ذره‌فی مابین‌های چشمی محل حرارت داده گردیده را مشاهده می‌نمایند. در رخ پوسته پوسته قهوه‌ای شدن فیروزه میباشد.

پیش‌خیس این کانی فقط از سنگ فیروزه به دست می‌آمد اما امروزه همانند دیگر کانی‌ها تصنعی و مصنوعی نیز فرآوری می شود به سیرتکامل‌ای که حتی تشخیص طبیعی یا این که تصنعی و مصنوعی بودن آن برای کارشناسان نیز بسیار مشقت بار میباشد.

کانال عنکبوتی

آنچه در اکثر وقت ها فیروزه‌ها عمومیت داراست وجود رگه یا این که رگچه‌هایی سیاه یا این که قهوه‌ای رنگ پررنگ میباشد که مرتبط با سنگ مامان تشکیل دهنده فیروزه میباشد. این رگه‌ها گاه در طرح‌های منظم و غیرمنظم صورت میگیرند که در چنین حالتی به آن کانال عنکبوتی و در اصطلاح بازار کشور ایران به آن فیروزه شجری میگویند. در شرایطی که این طرح منظم و خوشگل باشد منجر ارتقا قیمت فیروزه خواهد شد و در شرایطی که نامنظم و به طور نقطه و لکه‌ای باشد از بها فیروزه خواهد کاست.

گزینه استعمال فیروزه

فیروزه در ایجاد انگشتر، گوشواره و ظروف درباری فی مابین اروپائیان به عمل می‌رود.

شیوه های ارتقاء قدمت فیروزه

الف) مرحله به‌سازی مشتمل بر واکس زدن
ب) عدم شستشو با ماده شوینده و الکل
ج) عدم تماس با پوست چرب و مواد آرایشی
د) در معرض نوروفروغ و گرد و غبار قرار نگیرد.
ه) پاک کردن فیروزه هر چندین وقت یک توشه

مهم ترین خطری که فیروزه را تهدید مینماید ساخت خراش روی فیروزه، آب داغ و مواد شیمیایی خانگی میباشد و ادله آن نیز ادغام هیدراتی در سنگ میباشد. فیروزه سنگی زنده هست و نسبت به روغن و مواد شیمیایی مانند ماده شوینده بسیار حساس بوده و تغییر و تحول رنگ می دهد. مشکل و فرج سنگ سبب ساز جذب چربی‌ها و موجب تغییر و تحول رنگ فیروزه میشود. هیچ زمان از تمیزکننده‌های اولتراسونیک به کار گیری نکنید و از قربت با مواد دربردارنده کلر نیز اجتناب نمایید.

آب و فروغ نیز منجر تغییر‌و تحول رنگ فیروزه میگردد. فیروزه در مقابل سه چیز عکس‌العمل نشان میدهد که هیچوقت نباید با آن ها تماس پیدا نماید: روغن، کرم، ادکلن.

پاک کردن سنگ فیروزه

سنگ فیروزه از گزاره سنگ‌هایی زینتی و ارزشمند میباشد که به علت اختلال و فرج‌های متعددی که باطن آن موجود است، نباید آن را با آب ‌شست. بهتر میباشد آن را با پارچه‌های نخی قابل انعطاف و منزه و یا این که چرم جلا دهید.

کانی فیروزه به راحتی آلوده و کثیف و گرد آلوده و کثیف میشود. بازدم بر آن اثر ناخوشایند داراست. چناچه مقطع متعددی در آب بماند جلای آن کاهش مییابد. در‌حالتی که چربی یا این که روغن بر سطح فیروزه مالیده شود، ایراد و فرج را مالامال کرده و کم کم گرد و غبار مو جود در هوا به وسیله ذرات چربی جذب گردیده و جلای فیروزه را از میان می برد. چنان‌چه اثر نفوذی ذرات روغن عمیق باشد، ممکن میباشد کانی خواص جلاپذیری و صیقل دوباره را هم از دست بدهد.

سطح صورت فیروزه صدفی میباشد. فیروزه در شعله حرارت تیره رنگ می‌گردد و رنگ شعله را به علت وجود مس، سبز یا این که آبی رنگ می کند. در‌صورتی‌که فیروزه را در لوله بسته قرار داده، حرارت متعددی به آن بدهیم آب تبلور فیروزه غیروابسته گردیده، اثر آن بر دیواره لوله تست ظواهر می گردد و کانی به تیرگی می‌گراید.

مرحله به سازی فیروزه چه‌طور فیس می‌پذیرد؟

فیروزه‌ها جواهرات نسبتا" قابل انعطاف و تماما" حساس می باشند. به‌این مضمون‌ که رنگ فیروزه میتواند در طی به کارگیری نادر‌رنگ شود. به همین برهان امروزه حتی برای فیروزه‌هایی با با کیفیت یک مرحله به‌سازی مشتمل بر واکس زدن در حیث گرفته می‌گردد. فعالیت واکس زدن سبب ساز میشود تا ضمن ارتقاء مشقت و در فیض ارتقاء دوام کانی، از محو شدن رنگ فیروزه به مرور عصر نیز پرهیز شود.

واکس فیروزه یک‌مدل رزین تصنعی میباشد که طی روشی یگانه با فرو بردن فیروزه در آن چهره میگیرد. امروزه اکثر فیروزه‌ها با این شیوه به‌سازی می گردند و این کار حتی سبب ساز ارتقاء ارزش و بها فیروزه میشود.

گونه های تراش فیروزه

فیروزه کم کم به طور تراش‌دار هست. اکثرا" به‌ فیس برش کبوچان میباشد. کانی فیروزه همینطور به طور دانه تسبیحی و فانتزی نیز برش داده میگردد.

کشورهای صادرکننده فیروزه

کشور ایران، ایالات متحده، مصر، افغانستان

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 0

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 46
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 5
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 8
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 17
 • بازدید ماه : 68
 • بازدید سال : 269
 • بازدید کلی : 269
 • کدهای اختصاصی