X
تبليغات

تصویر ثابت

http://uupload.ir/files/062i_nazarat.jpg

تاثیر زمرد
loading...
YourAds Here YourAds Here

مقالات جواهرسازی

بازدید : 3
شنبه 11 مرداد 1399 زمان : 1:54سنگ زمرد چه چیزی است؟
به وسیله مدیریت وب سایت مدل‌بندی نشده, زمرد, سنگ ها, کتابخانه انگشتر, بریل, پهناور ترین زمرد, شالوده, تراش سنگ زمرد, رنگ زمرد, زمرد, زمرد زامبیا, زمرد سبز, زمرد طبیعی, زمرد کلمبیا, زمرد تصنعی و مصنوعی, گارنت, تیم هنری نقره سازان, نقره, نقره سازان, نگه داری زمرد فارغ از نگرش
سنگ زمرد«emerald»یک بریل پگماتیت با مقاومت هشت (در مقیاس با الماس) با بلورهای شش ضلعی میباشد.زمرد اصطلاحا از کانی های غول آسا به شمار می رود ،زیرا ماهیت و کیفیت بلور های آن به راحتی قابل تشخیص میباشد و مثل الماس نیاز به ذره دربین های منحصربه‌فرد (لوپ) ندارد.


زمرد و خرید انگشتر فیروزه یک کلمه و واژه ی یونانی میباشد، که در ادبیات یونان بسیار از آن مصرف شده میباشد و در معنای «گوهر سبز»می‌باشد.این واژه و کلمه در اشعار و متن‌ها یونانی بسیاربه فعالیت رفته میباشد.کلمه ی زمرد عربی‌گردیده ی «اسماراگدوس» یونانی میباشد. که خویش بیان کننده از کلمه‌ای سانسکریت در معنای سبز گرفته شده‌است.اسم اصلی فارسی آن دوال یا این که دوبال میباشد.

قیمت گذاری سنگ زمرد
برای بها گذاری یک قطعه سنگ زمرد،دقیقا مثل بقیه جواهرات کار میشود و باید چهار پارامتر اصلی و استاندارد ،یعنی:

رنگ (color)
وزن(carate)
عصمت(clarity)
برش (cut)
را در حیث قرار داشت. تنها در بعضا از جواهرات مثل سنگ زمرد ناحیه ی اکتشاف و استخراج نیز برای کارشناسان اهمیت دارااست.

لذا یک سنگ زمرد خوب و کیفیت عالی بایستی وزن خوب وبالایی داشته باشد.بنابر ناحیه ای که استخراج گردیده می بایست از رنگ نیکی برخوردار باشد و این رنگ هرچه تمیز خیس باشد کیفیت سنگ زمرد را ارتقاء می‌دهد و مدل تراش هم بسیار مهم میباشد.برخی از جواهرات وزن خیر و خوبی دارا‌هستند البته به جهت «سندانچه»وسیع و بلند، اضافه وزن جواهر به پایین آن منتقل میشود و با داشتن وزن زیاد سطح کوچکی دارا هستند. در مقابل بعضا از جواهرات با داشتن وزن معدود خیس چرا‌که سندانچه(تحت سنگ)آن کوچک میباشد سطح پهناور تری دارا هستند. لذا سنگ، وسیع خیس و پهناور خیس به لحاظ می‌آید.منتقل شدن وزن سنگ از ذیل آن (سندانچه)به سطح بالایی سنگ بستگی به تراکم و انسجام بلورها،روش استخراج و هنر و تجربه مدرس تراشکار دارااست که بتواند محل تراش را صحیح گزینش نماید که کمترین جراحت به وزن سنگ وارد شود.

رنگ سنگ زمرد
نسبتاً در تمام جواهرات یک مورد عمومیت داراست و آن این میباشد که یک قدر مطلق برای رنگ نیست.اما می قدرت برای هرکدام از جواهرات یک دامنه ی رنگ تعریف و تمجید کرد. این دامنه برای عقیق،یاقوت و زمرد بسیار پهناور میباشد. برعکس سنگی مانند دٌر که دامنه ی رنگ پهناور ندارد.

برای سنگ زمرد این دامنه ی رنگ، از سبز-زرد رنگ که پر‌نور ترین و نادر رنگ ترین مدل رنگ برای زمرد میباشد شروع میشود تا به رنگ سبز-آبی‌رنگ می‌رسد که برجسته ترین دسته رنگ برای این کانی میباشد.

درحال حاضر درین بین چه رنگی بهتر و مرغوب خیس میباشد بسته به ذوق ی مصرف کننده متعدد میباشد. اما آنچه که مسلم میباشد این نکته است که مشخصه ی سنگ زمرد رنگ سبز میباشد که در هر ذوق و سلیقه ای این رنگ سبز بایستی وجود داشته باشد. این بدان معناست که در یک قطعه سنگ زمرد از مقیاس ۱۰۰% می بایست ۷۵% آن از رنگ سبز باشد و ۲۵%مابقی را تلالو ودرخشندگی انتخاب میکند. هرچه این درخشندگی کمتر باشد سنگ زمرد به رنگ سبز تیره و سیاه نزدیک می‌گردد که به شدت رنگ و به کیفیت سنگ زمرد،تاثیر منفی میگذارد.هرچه درخشندگی کمتر باشد رنگ سنگ زمرد به سبز چمنی و لجنی متمایل می گردد و اصطلاحا به خانواده ی سنگ های ناپاک (آلوده و کثیف) نزدیک می‌شود که ابدا برای جواهرات خوب وجود ندارد. مثل یک قطعه برلیان که باطن آن ذغال یا این که لکه های سیاه وجود داشته باشد.

در مشاجره رنگ سنگ زمرد بایستی بدین نکته دقت داشت که برای انتخاب دامنه ی رنگ سنگ زمرد حتما نیاز به لوپ(ذره فی مابین تخصصی که بزرگنمایی ۱۰ دارااست) وجود ندارد. گونه بندی و طبقه بندی رنگ سنگ زمرد با دیده غیر دارای اسلحه انجام میشود البته اشخاصی که مبادرت به ارزشیابی تخصصی رنگ سنگ زمرد می‌نمایند هرچند سوای ابزار این عمل را انجام می‌دهند اما دراین مورد سالهای سال تجربه فراوان کسب کرده اند.حتی باخت ها،سوراخ ها و شکاف های مو جود در سنگ زمرد هم با دیده و سوای ابزار فیس میگیرد.

محل اکتشاف
این کریستال درخشنده ی سبز نسبتاً در تمامی جای جهان کشف شده‌است. حتی‌د‌ر کویر های مصر هم گزارش گردیده که یافت شده‌است.البته بی نیاز ترین و کیفیت خوب ترین زمردها که از رنگ و درخشندگی یگانه شامل است در کلمبیا کشف و استخراج شده‌است.

در مجموعه کشورها ایالات متحده در برزیل هم زمردهای با کیفیتی کشف و استخراج شده‌است. در مجموعه کشور ها آسیا مرز و بوم هندوستان ناحیه ای میباشد که زمردهایی به رنگ مختص این حوزه‌ را داراست که بسیار پررنگ و با درخشندگی تحت است. این جواهر پربیننده نسبتاً در همگی جای عالم کشف شده‌است.از افغانستان گرفته تا برسیم به سرزمین کانادا.البته گشوده هم متذکر می شویم که سنگ زمرد کلمبیا رنگ و درخشندگی یگانه خویش را دارااست که نسبتاً او‌لین مورد برای خرید سنگ زمرد،زمردی میباشد که از کلمبیا استخراج گردیده باشد.نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 0

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 64
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 4
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 14
 • بازدید ماه : 45
 • بازدید سال : 342
 • بازدید کلی : 342
 • کدهای اختصاصی